Rozpoczynamy nowy rok z entuzjazmem i chęcią poprawy siebie.
Przeglądając social media napotykam się na podsumowania roku znajomych i sportowców, które bardzo miło mi się czyta- są pełne WDZIĘCZNOŚCI. Ludzie doceniają to, co spotkało ich w minionym roku i potrafią wyciągnąć pozytywne wnioski ze wzlotów i upadków. Następnie przychodzi czas na planowanie nadchodzącego roku i… wdzięczność znika. Wróci dopiero za 365 dni, jej miejsce zajmują OCZEKIWANIA.
A gdyby tak została z nami na dłużej?
OCZEKIWANIA
- Zdobyć 1 miejsce na Mistrzostwach Polski…
- Być w pierwszej dziesiątce…
- Schudnąć…
- Dostać się do finału….
- Na Igrzyskach pobić rekord…
- Przebiec maraton poniżej…
Nasze plany na nadchodzące 365 dni są pełne oczekiwań, co do wyniku końcowego, jaki osiągniemy. Oczywiście odpowiednie założenia i cele są niezbędne w sporcie, aby osiągnąć kolejne szczyty w naszej karierze sportowej. Pamiętaj jednak, że sukces w sporcie często zaczyna się od małych kroków. Zamiast natychmiastowego skakania na głęboką wodę, zacznij od prostych, codziennych działań. Robiąc noworoczne postanowienia pamiętaj o tych 3 punktach:
1) Małe kroki są łatwiejsze do utrzymania i budują solidne fundamenty. Pozwolą Ci także walczyć z wewnętrznym perfekcjonistą, który podpowiada “Wszystko, albo nic! Jeśli nie jest na 100% to się nie liczy”.
2) Postaw sobie cele, które są mierzalne i dostosowane do twoich indywidualnych możliwości.
3) Skup się na rozwijaniu konkretnych umiejętności sportowych. To może być poprawa techniki biegu, doskonalenie precyzji w strzelaniu czy nauka nowego stylu pływackiego.
Nawet najlepszy plan jest narażony na niepowodzenie, jeśli nie towarzyszy mu…
WDZIĘCZNOŚĆ
Oderwij czasem wzrok od szczytu oczekiwań i bądź Tu i Teraz. Codziennie zastanów się nad tym, co udało ci się osiągnąć, nawet jeśli są to drobne postępy. Doceniaj swoje wysiłki i ciesz się każdym krokiem naprzód. Nie zostawiaj tego na koniec roku! To podejście pomaga utrzymać pozytywne nastawienie, nawet w obliczu trudności.
Wood, Joseph i Linley (2007) odkryli w swoich badaniach, że praktykowanie wdzięczności koreluje z wyższym poczuciem własnej wartości i zadowoleniem z życia. Osoby, które regularnie wyrażały wdzięczność, częściej osiągały swoje cele i doświadczały większej satysfakcji z osiągnięć. W badaniu Watkinsa (2003) wdzięczność była również powiązana z większą tendencją do podejmowania działań w kierunku celów!
Może zatem warto spróbować… Oto kilka sposobów na wdzięczność w 2024 roku:
- Wieczorny dziennik wdzięczności lub poranna refleksja:
Codziennie zapisuj trzy rzeczy, za które jesteś wdzięczny/a. Mogą to być zarówno duże osiągnięcia, jak i drobne przyjemności dnia: chwila spokoju, zdrowie, bliscy czy możliwość trenowania.
- Praktyka mindfulness:
Skup się na teraźniejszości i doceniaj małe radości dnia codziennego. Chwila spokoju i skupienia się na tym, co dzieje się tu i teraz z Tobą i wokół Ciebie.
- Napisz list do samego/samej siebie:
Co jakiś czas napisz list, w którym umieścisz większe osiągnięcia, z których jesteś naprawdę dumny/a. Podsumuj w ten sposób miesiąc lub kwartał.
Niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem amatorem czy doświadczonym zawodnikiem, noworoczne postanowienia powinny być dostosowane do twoich możliwości i potrzeb. Skup się na rozwijaniu umiejętności, małych krokach oraz praktyce wdzięczności, a z pewnością osiągniesz sportowe cele i będziesz czerpać z tego radość przez cały rok!
Życzę pełnego spełnienia w treningach i osiągnięcia sportowych sukcesów w nadchodzącym roku!