Silna drużyna, czyli jaka?

„Siła zespołu to każdy indywidualny zawodnik. Siłą każdego zawodnika jest zespół”. – Phil Jackson

Twoja ulubiona drużyna właśnie „zakupiła” nowego zawodnika – utalentowanego, doświadczonego, z sukcesami na koncie. Przed nadchodzącymi meczami oczekiwania rosną… W końcu mamy „gwiazdę” w zespole. Pierwsze rozgrywki i… upragnionych efektów brak. Gra nie jest na takim poziomie, jakiego wszyscy oczekiwali. Czemu nikt go nie krył? Czemu nie wystawili piłki? 

Powyższa sytuacja może mieć miejsce nie tylko, kiedy nowy zawodnik lub trener przychodzi do drużyny. Zawodnicy mogą grać wspólnie latami i nie stworzyć silnej drużny. Dlaczego zatem niektóre zespoły „rozumieją się bez słów”, a inne nie? 

1. SPÓJNOŚĆ GRUPY.
Spójna, zgrana drużyna, to … drużyna z jasno określonymi, wspólnymi CELAMI i zadaniami podzielanymi przez członków zespołu. Choć spójność może okresowo być większa i spadać np. kiedy pojawiają się nowi członkowie, to dzięki dążeniu do wspólnego celu, który podziela każdy członek zespołu, szybko można zwiększyć poczucie jedności. 

2. KOORDYNACJA ZESPOŁOWA.  
Każdy członek drużyny ma swoje indywidualne zadania, które muszą być skoordynowane, aby wynik zespołu był satysfakcjonujący. Zespół będzie zgrany, jeśli zawodnicy będą znali nie tylko swoje zadania, ale także innych zawodników. Podzielana przez drużynę wiedza pozwala na synchronizację działań i odpowiednie oczekiwania względem członków zespołu. Co prowadzi do… 

3. KOMUNIKACJA W ZESPOLE.
Dobra komunikacja w zespole to podstawa. Z tym zgodzi się każdy. Jeśli grupa jest spójna i zgrana, to umiejętność interpretacji komunikacji niewerbalnej (np. sygnały na boisku) wzrasta! Drużyny, które wygrywają, to drużyny, które porozumiewają się z nastawieniem na DZIAŁANIE: „Jak mam to zrobić?” – „Zrób to tak!”. Dla porównania, jak często słyszysz „Co to ma być?! Dlaczego nie zrobiłeś…?!” 

4. PRZYWÓDZTWO.
Nad spójnością, koordynacją i komunikacją czuwa lider. Kapitan drużyny i trener mają moc budowania kultury wsparcia, pozytywnej informacji zwrotnej i szacunku w zespole.  Tylko tyle i aż tyle wystarczy, aby zwiększyć spójność grupy i poprawić wyniki. 

Rozwój drużyny to proces, który wymaga pracy i poświęcenia czasu.
Jak to osiągnąć? Trening mentalny!
Warsztaty drużynowe to przestrzeń do ustalenia wspólnych celów, wypracowania wspólnej komunikacji i odkrycia mocnych stron drużyny!