Pomimo dużej popularności jogi, wielu z nas, a szczególnie sportowców postrzega jogę jako rozciąganie. Celem tego artykułu jest przybliżenie Wam, sportowcom, tym profesjonalnym, amatorom i młodzieży, że joga to coś więcej.
Elitarni sportowcy na całym świecie, w tym największe gwiazdy NFL, NBA, pływania, a nawet ultramaratończycy, dodają jogę do swoich programów treningowych, wchodząc przez to na jeszcze wyższy poziom. 6 korzyści z praktykowania jogi jako sportowiec:
1. Pomoc w regeneracji
Joga jest świetnym rozwiązaniem na szybszą regenerację, zarówno pasywną jak i aktywną. Praktyka jogi pozwala uwolnić fizyczny i psychiczny stres, delikatnie uwalniając od napięć i dając odpoczynek od rutynowych ćwiczeń. Systematyczne praktykowanie jogi wspiera pracę układu krwionośnego i przepływ limfy, co pozwala na szybszą regenerację organizmu. Świadome i głębokie oddychanie oraz otwieranie górnych partii ciała, które wspierają prawidłowe oddychanie, wspomaga proses regeneracji i polepsza ogólne samopoczucie.
2. Zapobieganie kontuzjom
Jako sportowiec, jesteś świadomy wzmacniania mięśni niezbędnych do wykonywania odpowiednich dla twojej dyscypliny technik. Wiesz doskonale, które partie mięśniowe są najważniejsze i wzmacniasz je regularnym treningiem. Musisz jednak pamiętać, że ignorowanie wzmacniania pozostałych częściach twojego ciała wprowadza dysproporcje. Brak tej równowagi powoduje dyskomfort i może prowadzić do poważnych kontuzji. Joga uczy i wykorzystuje pozycje, które skupiają się na wszystkich częściach ciała RÓWNOMIERNIE, uwzględniając mniejsze partie mięśni oraz mięśnie głębokie, których na codzień nie używasz. W ten sposób wzmacniasz całe ciało.
3. Budowanie balansu i świadomości ciała
Joga skupia się na wzmacnianiu tych części ciała, które są fundamentem dla całego ciała. Wzmacniając core, chronisz dolne plecy i niwelujesz kontuzje. Praktyka jogi wzmacnia mięśnie głębokie w twoim ciele, przez utrzymywanie balansu w pozycjach, na kilka sekund lub oddechów, podczas każdej wykonywanej praktyki. To wszystko wzmacnia postawę, a połączone z budowaniem świadomości własnego ciała, zapewnia ci lepsze panowanie nad swoim ciałem. Lepsza świadomość i panowanie nad ciałem, to efektywniejsze trening i skuteczniejsza praca nad poprawianiem techniki.
4. Obniżanie stresu i napięcia
Jedną z kluczowych umiejętności w życiu codziennym jest panowanie nad stresem i zarządzanie emocjami. Chroniczny stres, który towarzyszy nam na codzień wyniszcza nasz organizm. Obciążony jest układ nerwowy, układ hormonalny, sen staje się zaburzony, pogarsza się pamięć, funkcje poznawcze są zaburzone, pojawiają się problemy z koncentracją i efektywność pracy spada. To wszystko odbija się na radości z wykonywania codziennych zadań i relacjach, czyli zagraża zdrowiu psychicznemu i fizycznemu. Regularne praktykowanie jogi uwalnia ciało od napięć, a poprzez poruszanie się na macie wraz z rytmicznym oddychaniem oraz koncentrację Tu i Teraz, obniżasz uczucie lęku i związane z nim symptomy.
5. Trening koncentracji
Na codzień wszystko dookoła walczy o naszą uwagę. Nasze zmysły są stale bombardowane nowymi bodźcami i stresorami ze świata zewnętrznego, co powoduje, że nasza uwaga jest stale rozproszona i ciężko jest skupić się na wykonywaniu jednej czynności. W sporcie niezwykle ważne jest, aby umieć skierować uwagę na siebie i na zadanie, które masz przed sobą do wykonania. To taka koncentracja na tym co Tu i Teraz, pozwala ci kontrolować stres przedstartowy i wykonać swoją walkę, wyścig, mecz, skok, rzut itp., na 100% swoich możliwości. To właśnie na macie, podczas jogi uczysz się myśleć tylko o tym, co masz teraz zrobić ze swoim ciałem i oddechem. Twój umysł staje się pochłonięty tym co robisz. Ciało i umysł jest jednością.
6. Poprawa snu
Joga pozwala ci trenować wejście w stan relaksu. Bezsenne noce i trudności z zasypianiem to problem, z którym każdy z nas się kiedyś zetknął. Pomyśl, że to może ci się przytrafić podczas najważniejszych zawodów. Relaksacja jest zatem równie ważną umiejętnością, jak każde inne w twoich przygotowaniu do startu. Joga uczy świadomości własnego ciała, podczas momentów napinania i rozluźniania parti mięśniowych podczas praktyki. Umiesz poczuć różnicę, a potem ją wywołać, używając podobnych technik w sytuacjach napięcia w okresie treningowym albo startowym. Stosowanie krótkich praktyk jogi na sen pozwala ci się rozluźnić, wyciszyć układ nerwowy, dotlenić i zasnąć z łatwością.
Powiedz mi, że nie warto?!
Ps. W podręczniku STREAMBOOK Twój trening mentalny możesz znaleźć specjalny rozdział o jodze i relaksie oraz wideopraktyki jogi na QR.