Odczarować mental – 4 kroki do zrozumienia treningu umysłu.

\"\"

Głowa, umysł, psychika to nieodłączne elementy sukcesu w sporcie. Dlaczego? Bo to, co widzisz, słyszysz i czujesz w chwili wyzwania, może być motorem do skutecznego działania albo, jeśli nieprawidłowo interpretowane, stanie się hamulcem . Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że możesz wykorzystywać swoje możliwości i pracować na 100%, pomyśl: to w najlepszym wypadku tylko 75% tego, na co cię stać!

Jak w pełni wykorzystać swoje możliwości podczas treningów i zawodów?

1. UWAGA

Zatrzymaj się teraz na chwilę i zwróć uwagę, ile czynności wykonujesz w tym momencie. Wiele rzeczy woła o Twoją uwagę, a ta skacze z przedmiotu na przedmiot lub osoby na osobę, wyczerpując możliwości twojego mózgu do przetwarzania informacji. Nic dziwnego, że po całym takim dniu trudno jest opanować emocje, prawda? System staje się przeciążony. A teraz wyobraź sobie, że na starcie lub w trakcie meczu nagle oczekujesz od siebie wyostrzonej koncentracji, szybkich reakcji i pełnej kontroli nad stresem. Niestety, jeśli na co dzień nie nauczysz się koncentracji na jednej czynności i elementach zadania, opanowanie w chwili startu również nie będzie możliwe. Trening mentalny to trening uważności – panujesz nad tym co i jak jest przetwarzane przez twój umysł. Niby takie proste, ale wymaga ćwiczeń. 

2. CEL

Marzyć może każdy, ale ilu z tych marzycieli osiąga swoje cele? Nie sztuką jest marzyć o byciu najlepszym na świecie, sztuką jest wiedzieć, co i jak masz poprawić na kolejnym treningu, żeby być o krok bliżej do tego mistrzostwa. Chcesz coś zrobić jak najlepiej? A może jak najszybciej i jak najdalej? Gratuluję, właśnie wpadłeś w największą pułapkę własnego umysłu. Próbowałeś kiedyś podnieść ręce jak najwyżej? Spróbuj teraz. A teraz spróbuj jeszcze odrobinę wyżej. Dałeś radę? To teraz już wiesz, że dopóki dokładnie nie określisz i nie zmierzysz na jakim poziomie są twoje aktualne umiejętności, nawet nie wiesz, gdzie jest twoje kolejne maksimum. A o to przecież chodzi, prawda? Chcesz się sprawdzić w 100%, a do tego potrzebne są małe, mierzalne, konkretne kroki. 

3. WIZJA

Co widzisz, kiedy zamykasz oczy? Za każdym razem, kiedy w twojej głowie tworzy się jakieś wyobrażenie, na przykład kolejnego udanego skoku, Twój mózg odbiera to nie jako niewinne marzenie, ale rzeczywistą sytuację, która właśnie miała miejsce. To nie jest magia – to natura i biologia. Skoro obraz sytuacji jest interpretowany jako poprawnie wykonane  zadanie, to nie tylko utrwalasz właśnie prawidłowe nawyki techniczne, ale nabierasz pewności, że możesz to powtórzyć  kolejny raz. Nie bez powodu światowej klasy sportowcy używają technik wyobrażeniowych do polepszania techniki ruchów, opanowania emocji, budowania pewności siebie i polepszenia koncentracji. Matka natura całkiem dobrze to wymyśliła, prawda?

4. WIARA 

Jak często w Twojej głowie pojawiają się najpierw obawy, a wierzyć w siebie zaczynasz dopiero, kiedy przekonasz się, że potrafisz coś zrobić ? Nie warto marnować tego pierwszego razu! Zamiast tego, lepiej od razu mówić do siebie w myślach, tak, jakbyś dopingował swojego najlepszego przyjaciela. Bo przecież jesteś swoim najwierniejszym i najbardziej wspierającym kibicem, prawda? Niestety perfekcjonizm, autokrytycyzm i stres potrafią zahamować nawet najlepszego zawodnika. Dlatego warto wykorzystać self-talk do wzmocnienia wiary w siebie zauważając przy tym efekty swojej pracy. Powiedz, tylko szczerze, jak bardzo wierzysz, że potrafisz osiągnąć swoje cele?  

A teraz weź głęboki wdech i wydech. Właśnie poznałeś magię treningu mentalnego. Okazuje się, że to nie czary, a naturalne mechanizmy w twoim mózgu, które wystarczy odpowiednio wytrenować. Kiedy zaczynamy?

Nie wiesz jak zacząć? Spróbuj od MENTAL GAME 2021

 
https://www.academystreamline.pl/uncategorized/obalamy-najwiekszy-z-mitow-trening-mentalny-sie-wykonuje-a-nie-tylko-o-nim-czyta-mental-game-2021-czas-start/