„Moje dziecko nie chce już uprawiać sportu!”

Za Wami lata wożenia na treningi, ogrom włożonej pracy i zasobów (także finansowych), sukcesy i medale, aż tu nagle słyszysz… „ja już nie chce trenować”.

Pierwsza reakcja? Szok? Niedowierzanie? Ale JAK TO? Co się stało… przecież było tak dobrze. 

Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? 

Po pierwsze: 

      • Sprawdź DLACZEGO?
        Powodów do zwątpienia w kontynuację kariery sportowej może być bardzo wiele.
        Często jest to pokłosie nieporozumień w grupie treningowej, brak dostrzegania progresu w osiąganych wynikach, zmęczenie…
        Te wszystkie powody prowadzą do braku radości z wykonywanej czynności. To właśnie radość i „fun” z trenowania jest czynnikiem, który jest najważniejszy dla młodych sportowców. To ich wewnętrzna motywacja!
        W końcu, kto chciałby robić coś, co nie przynosi rezultatów i do tego w niemiłej atmosferze 

      • Gdybyś dziś miał przestać trenować, to czego by Ci brakowało?
        Usiądźcie i wspólnie pomyślcie jakie korzyści zawodnik czerpie z trenowania. Może to rzucić światło na inne zalety uprawiania sportu – nie tylko wyniki- np. aspekty towarzyskie, przyjemność z ruchu. Zrobienie prostej listy plusów i minusów zakończenia trenowania może pomóc dostrzec wcześniej ukryte aspekty. 

      • Wspieraj. Jeśli przeszkodą do trenowania są czynniki, które można zmienić – pomóż w rozwiązaniu sytuacji, ALE… ! Zastanów się, czy nie robisz tego dla siebie. To ważne, aby Twój młody zawodnik wiedział, że nie będzie oceniany za decyzję, którą podejmie. 

    Co, jeśli wszystkie znaki na niebie i ziemi jednak wskazują na zakończenie przygody ze sportem profesjonalnym? 

    Warto pamiętać, że nie oznacza to końca uprawiania sportu na innych płaszczyznach. Przedstaw dziecku możliwości, jakie ma. Może to być moment na rozwój innych zainteresowań. Warto podkreślić w tym momencie, że sport to tylko ułamek (duży, ale ułamek) życia zawodnika. Może warto wyznaczyć cele w pozostałych obszarach życia, takich jak: zainteresowania, szkoła, przyjaciele? 

    Jak uniknąć sytuacji, kiedy brak wyników i pewności siebie może doprowadzić do rzucenia kariery?

        • Skup się na progresie i podkreślaj u dziecka jego ROZWÓJ. Wynik niech będzie drugorzędną rzeczą. Wykształcając zamiłowanie do doskonalenia umiejętności, a nie osiągania wyników, budujesz mentalność mistrza, który czerpie radość z samego procesu zdobywania umiejętności. 

        • Wyznaczcie w STREAMbook’u CELE (str. 26) i drogę do ich osiągnięcia. Często rezygnacja pojawia się, gdy nie wiemy po co trenujemy. 
          Zatem sprecyzuj- do czego dążysz zawodniku? Co chcesz osiągnąć?