W powietrzu unosi się aura nowości. postanowień, zmian a za tym mocny powiew energii do działania. “Nowy Rok!”- mówią. “Lepszy rok!” – życzą…
Zachłanni jesteśmy i głodni kolejnych osiągnięć i tak zaczynamy planować cele na kolejne 12 miesięcy. Rozwój w wielu (a najlepiej wszystkich) dziedzinach życia był przez ostatnie kilka lat bardzo popularny. Mam jednak wrażenie, że tuż przed wejściem w Nowy Rok pt. 2023, więcej mówi się o równowadze, samoakceptacji i odpuszczaniu. Oprócz spełniania marzeń, coraz częściej życzymy sobie wzajemnie spokoju, zdrowia, szczególnie tego psychicznego.
Nie musimy nic planować tylko dlatego, że obowiązują takie trendy. Jeśli Nowy Rok, to nie jest dla nas odpowiedni moment na nowy projekt, po prostu tego nie róbmy. Niech wszystko dzieje się w odpowiednim dla nas momencie. Jeśli jednak, planujemy teraz nowe wyzwania, warto zwrócić uwagę na to skąd pochodzi nasza energia do realizacji noworocznych postanowień. Zobacz jak psychologia i neuropsychologia tłumaczy, co tak naprawdę nas napędza, a raczej umożliwia i determinuje rozwój oraz realizację celów krótko i długoterminowych.
znajdź szczegóły
Za każdym razem, kiedy konstruujemy ze sportowcem cele na kolejne etapy sezonu i kariery, robimy to w oparciu o różne kategorie umiejętności tj. fizyczne, techniczne, mentalne i taktyczne. Te ostatnie uwzględniają tzw. self-management, czyli zadbanie o zdrowie, sen, żywienie, regenerację i wszystko to, co powoduje, że organizm sportowca jest zdolny do funkcjonowania na wysokim poziomie i jest gotowy do działania na treningu i podczas startu na zawodach. To samo dotyczy każdego z nas, jedynie co możemy zmienić to kategorie poszczególnych umiejętności niezbędnych do realizacji wymarzonego celu.
doładuj samokontrolę
Co mówi nauka? Nasze możliwości zmuszania się do robienia różnych rzeczy są ograniczone. Dosłownie, wyczerpujemy pokłady silnej woli i samokontroli, dlatego pod koniec dnia jest nam ciężko utrzymać postanowienia np. wobec diety i ćwiczeń. Sposobem może być jasne zdefiniowanie i zapisanie nie tylko samego celu, ale również zanotowanie -dlaczego chcemy tego dokonać. Dzięki tej metodzie uruchomimy inne pokłady motywacji, tej autonomicznej, i zamiast zmuszać się do działania, będziemy bardziej przekonani co do słuszności i wartości tych działań.
dla siebie, nie innych
Strzeżmy się zmieniać coś dla kogoś. Zamiast tego poszukajmy własnego motywu do działania w kierunku określonego celu. Nawet jeśli cele i standardy są nam narzucane np. w pracy, warto doszukać się w ich osiągnięciu zasobów, po których zdobyciu będziemy w stanie zrobić coś dla siebie. Jeśli skupimy się na tym, co chcemy zrobić, zamiast czego chcemy uniknąć, zwiększamy prawdopodobieństwo realizacji zadań. Możemy przez to bardziej skoncentrować się na pożądanych działaniach. Twierdząca forma konstruowania postanowień zwiększa szansę na sukces.
trudności na drodze
Zaakceptowanie potencjalnych trudności pomoże nam lepiej przygotować się do reakcji na błędy. Po pierwsze skrócimy stan wzburzonych emocji, lęku i stresu, po drugie zwiększymy szansę racjonalnej reakcji i znalezienia nowych rozwiązań. Po trzecie, ale równie ważne, zachowamy wyrozumiałość i wsparcie dla samych siebie minimalizując autokrytycyzm, który burzy wiarę w siebie. Uwaga! To nie jest wróżenie porażek i negatywne nastawienie, tylko akceptacja bycia tylko człowiekiem. To ludzkie i normalne, że nie zawsze osiągamy założone cele. Zmiany są trudne.
magiczne sposoby
Chcąc utrzymać optymalny poziom energii psychofizycznej i pokładów samokontroli niezbędnych do trwałych zmian nawyków, należy zadbać o prawidłową ilość i jakość snu, żywienia oraz nawodnienia. Regularna medytacja (10-15 minut dziennie) pozwala regenerować samokontrolę i redukować stres. Koncentracja na spokojnym oddechu polepsza koncentrację i obniża reakcję stresową oraz impulsywność, które utrudniają nam w codzienne funkcjonowanie. Czyż nie warto?
hakuj swój mózg
Poszukujemy lepszych argumentów na to, żeby regularnie się ruszać? Aktywność fizyczna redukuje negatywne skutki stresu, wspomaga wymianę tlenową w mózgu, czyli odnawia pokłady samokontroli, poprawia samopoczucie i koncentrację. Dosłownie, odświeża mózg i wszystkie jego funkcje. Jeśli podejmujemy się zmian w życiu codziennym, spróbujmy zminimalizować to do trzech czynności-zadań-nawyków codziennych. Najlepiej wdrażajmy jeden po drugim, jeden na tydzień, zamiast wszystkie na raz. To pomoże zbudować poczucie skuteczności, że coś się zmienia w wyniku naszej pracy. Jeśli widzimy nawet najmniejsze zmiany, utrzymywana jest motywacja do dalszego do działania.
pierwsza pomoc
W dzienniku treningu mentalnego STREAMBOOK, znajdziemy pomocne narzędzia do dokonywania zmian i osiągania celów. Jednym z nich jest arkusz nawyku, w którym dokładnie określamy czynność, odznaczamy codzienną realizację i odpowiadamy na pytania, które budują motywację oraz samoświadomość. Co cztery tygodnie pojawia się kolejny arkusz na kolejny nawyk i tak przez 52 tygodnie 2023.
Styczeń, luty, czerwiec? Każdy moment jest odpowiedni, jeśli jest nasz.
-Pani Psycholog, JB
Utwór inspiracja z tytułu artykułu 'We deserve to dream’ – Goldfish