1 – ZATRZYMAJ AUTOMATYCZNE MYŚLI
STOP! Zapewne odbierasz niepewność i stres przed startem, jako coś złego. Nic bardziej mylnego! Stres jest naturalną reakcją Twojego układu nerwowego na wyzwanie. Jeśli zaakceptujesz te symptomy przedstartowe i lekki dyskomfort, to szybko zauważyć, że reakcja przestaje się nasilać i wcale nie musisz z nią walczyć. Obserwuj swoje myśli i reakcje w poszukiwaniu automatycznych reakcji i wpadanie w pułapkę przewidywania zagrożenia i negatywnych rezultatów. Nic Ci nie grozi. Weź świadomy wdech i spokojny wydech.
2 – WYKORZYSTAJ POZYTYWNE OBLICZE STRESU
Większość ludzi zakorzeniło sobie w głowie przekonanie, że reakcja stresowa jest czym złym. Warto rozróżnić stres chroniczny, który odczuwamy CODZIENNIE i zaburza wiele życiowych funkcji – sen, koncentrację, zdrowie fizyczne, relacje i wykonywanie codziennych czynności, które stają się walką o przetrwanie, od tego pozytywnego. Ten drugi rodzaj stresu, który pojawia się przy niecodziennym, wyzwaniu – start na zawodach, egzamin, prezentacja – to mobilizacja organizmu i kumulacja zasobów w Twoim ciele na wykonanie zadania.
Różnica pomiędzy stresem chronicznym i reakcją na wyzwanie polega na tym, że przy reakcji na wyzwanie – tzw. stresie mobilizującym – czujesz znaczący jego wzrost tuż przed wyzwaniem, a zaraz potem spadek (np. zakończeniu zawodów), bo organizm wraca do równowagi, tzw. homeostazy. Stres chroniczny, natomiast, nie ustępuje i utrzymuje się stałe na wysokim poziome, niczym cichy zabójca zatruwa Twoje zdrowie i życie codzienne. O
3 – ODCZYTAJ POPRAWNIE SYMPTOMY
Przyjrzyj się swojej reakcji na pojawiające się symptomy przed startem (wyzwaniem). Zareaguj na nie pełną uważnością. Zwróć uwagę, czy symptomy to bardziej natłok myśli i obawy – tzw. symptomy poznawcze – czy może silniejsze sygnały daje ci ciało np. napięcie mięśni i problemy żołądkowo-jelitowe – tzw symptomy somatyczne. Najlepiej zrobić listę wszystkich doświadczanych symptomów i odpowiednio je pogrupować. W ten sposób można dobrać konkretne techniki autoregulacji, które skutecznie uregulują nasilające się symptomy.
4 – ZAKWESTIONUJ BŁĘDNE PRZEKONANIA
Zadając sobie poniższe pytania, zakwestionujesz przekonania dotyczące stresu i tym samym, zamienisz lęk na motywację i mobilizację do sprawdzianu swoich umiejętności i realizacji ważnych dla Ciebie celów.
- Czy grozi Ci teraz jakieś niebezpieczeństwo ?
- Czy jesteś bezpieczna/y, masz pożywienie, schronienie i bliskie osoby? –
- Czy wyzwanie, które masz przed sobą jest czymś niecodziennym?
- Czy przygotowywałaś/eś się do tego zadania?
- Czy przypadkiem nie zakładasz teraz najgorszego?
- Czy masz dowody, żeby zakładać, że stanie się coś złego?
5 – ZASTĄP STARE MYŚLENIE WSPIERAJĄCYM SELF-TALKIEM
Co powiedział/a byś najlepszemu przyjacielowi w Twojej sytuacji? Zapisz te słowa i noś przy sobie.
6 – ZAPAMIĘTAJ MECHANIZM
Niepewność jest naturalną emocją. Nasz mózg jednak bardzo nie lubi niepewnych sytuacji, więc przewiduje najgorsze możliwe scenariusze, żeby móc się przygotować na niebezpieczeństwo. Kierując uwagę na kolejne kroki do wykonania zadania, zapewnisz sobie większy komfort i poczucie kontroli nad sytuacją. Zapisz plan startu krok po kroku, aby skupić uwagę na procesie wykonania, a nie wyniku końcowym.
6 – UTRWAL NOWĄ REAKCJĘ
Zapisz, co powiesz sobie następnym razem w takiej sytuacji. Dodatkowo, przygotuj sobie listę sytuacji, które mogą narażać Cię na wcześniejsze, automatyczne reakcje i lęk przed wyzwaniem. Udostępnij i otaguj nas, jeśli chcesz otrzymać ćwiczenia oddechowe, które pozwolą Ci dodatkowo uspokoić reakcję stresową w wymagających sytuacjach. żeby otrzymać od nas video z ćwiczeniem oddechowym, które pozwoli Ci zachować jeszcze większy spokój w trudnej sytuacji. Pamiętaj, możesz nauczyć się nad tym panować.