5 RZECZY, KTÓRE DAJE CI SPORT, które musisz docenić dzisiaj!

Podczas konsultacji z zawodnikami lubię zadawać im pytanie: „Gdybyś dziś musiał skończyć ze sportem, to czego najbardziej by Ci brakowało?” Wyobraź sobie, że jutro już nie idziesz na trening. Nie będzie kolejnych zawodów. Nie będzie kolejnych zgrupowań.
Odpowiedź, którą najczęściej spotykam to wcale nie nowy rekord, wynik, czy medal.
Najczęściej brakowałoby zawodnikom… LUDZI. Relacje międzyludzkie  i budowana umiejętność współpracy zaspokajają naszą podstawową potrzebę przynależności. Jeśli zajrzymy w głąb naszej motywacji do treningów, to medal okazuje się wtórną korzyścią. 

CO JESZCZE DAJE CI SPORT?
Dlaczego tak dobrze czujesz się po treningu?

KONCENTRACJA.
Zastanawiałeś się dlaczego  tak wiele osób lubi trenować rano? Może czułeś, że przed treningiem “masz zamglony umysł”, ale po sesji treningowej Twój mózg jakby budził się do działania. Za wszystko odpowiada DOPAMINA. Niski poziom dopaminy powoduje niewystarczające pobudzenie układu nagrody i przez to ciężko jest nam się skoncentrować. Co zwiększa jej poziom? RUCH! Zatem im bardziej intensywnie się ruszasz, tym więcej dopaminy wydziela Twój  mózg i… tym lepiej budujesz umiejętność koncentracji! 

POZYTYWNY STRES.
Trening jest dla organizmu… stresorem! Dlaczego zatem stresowanie organizmu ma nam pomóc w radzeniu sobie ze stresem? Podczas treningu poziom kortyzolu w mózgu wzrasta, tak samo, jak podczas stresujących sytuacji w życiu codziennym. Jednak po zakończonym treningu jego poziom opada i wraca do normy. Z każdym kolejnym treningiem jego poziom będzie wzrastał mniej – organizm zacznie się przyzwyczajać do  tej formy pobudzenia. Twój organizm zwiększa tolerancję na stres  i kortyzol nie podniesie się tak mocno również w sytuacjach, które nie mają podłoża sportowego.

DOBRE SAMOPOCZUCIE.
Czy wiesz, że… trening działa w taki sam sposób, jak leki przeciw depresji? Podnosi poziom noradrenaliny, dopaminy i serotoniny, które odpowiedzialne są za nasz spokój,  uwagę, koncentrację, motywację  i energię! Dlatego ruch jest tak bardzo rekomendowany, jako wspomaganie leczenia farmakologicznego! Duży poziom dopaminy stymuluje nasz ośrodek nagrody powodując, że chcemy trenować więcej i więcej! 

PEWNOŚĆ SIEBIE.
Podczas treningów możesz także budować pewność siebie. Codziennie mierzysz się z nowymi wyzwaniami. Uczysz się nowych umiejętności. Jeśli tylko potrafisz docenić swoje starania i dostrzec swój progres, to masz niekończące się źródło mocnych stron i sukcesów. Budujesz poczucie skuteczności, które jest jednym ze składników pewności siebie. 

Może trening jest Twoim miejscem, gdzie czujesz się silny/a, możesz odpocząć po długim dniu pracy lub dobrze nastroić się na nadchodzące wyzwania. Może spotykasz tam ludzi, którzy Cię inspirują i dzielą wspólną pasję. Może jest to po prostu Twoje miejsce, do którego należysz i masz czas tylko dla siebie. Zatem ciesz się tym, że masz możliwość trenowania.  Doceniaj swoje postępy i… sięgaj po kolejne nie zapominając, jak wiele już osiągnęłaś/eś. 

To i więcej znajdziesz tutaj: „W zdrowym ciele zdrowy mózg” Anders Hansen