Siła oddechu siłą zawodnika. Jak ją wykorzystać?

Trening oddechowy dotlenia mózg i rozluźnia ciało. Lepsza wymiana tlenowa w mózgu to lepsza kontrola emocji, lepsza koncentracja uwagi i w efekcie lepszy zawodnik. Dlaczego? Koncentracja oddechowa i różne formy ćwiczeń oddechowych wykonywanych systematycznie pozwalają zawodnikowi skutecznie uwolnić się od myśli i emocji dotyczących różnych sfer życia. Rozkojarzenie i rozpamiętywanie minionych sytuacji i wydarzeń odrywa uwagę od tego należy robić tu i teraz, wzbudzając przy tym negatywne nastawienie, a często również obniżając wiarę we własną skuteczność. Niezależnie od tego, czy mówimy o młodym zawodniku, wyczynowym sportowcu czy amatorze, brak uważności w wykonywaniu zadań treningowych skutkuje brakiem dokładności i spadkiem efektywności treningu. Świadome wykonywanie zadań treningowych i pozytywne nastawienie jest możliwe do osiągnięcia poprzez codzienny trening uważności.  Zacznijmy od uważnego oddechu.

W ciągu dnia, nasz mózg musi przetworzyć ogromną ilość sygnałów i informacji, które napływają do niego przez wszystkie zmysły. Oprócz uczenia się i świadomego zapamiętywania różnych danych, rejestrujemy przy tym i przetwarzamy bodźce ze środowiska zewnętrznego. Wszechobecna technologia udostępnia znacznie więcej informacji i bodźców dla naszego mózgu, niż jest nam to potrzebne. Nie dziwne więc, że po całym dniu mózg jest przesycony, a układ nerwowy przesilony. Jeśli zauważasz, że w połowie dnia lub wieczorem ciężko jest ci skoncentrować uwagę, to prawdopodobnie dlatego, że wyczerpałeś już możliwości przetwarzania danych. Oprócz tego, że danych jest dużo, to mózg pełni funkcję wychwytywania potencjalnych zagrożeń, aby przygotować się i zapamiętać ewentualne zagrożenia dla życia (głównie stresory natury psychologicznej). To taki nasz zaprogramowany instynkt przetrwania. W ten sposób mamy skłonności do wychwytywania i zapamiętywania negatywnych zdarzeń i sytuacji, co często przyczynia się do naszego negatywnego nastroju i martwienia się.

Ćwiczenia oddechowe wykonywane w przerwach w ciągu dnia i przed treningiem pozwalają na uwolnienie się od natłoku myśli i chwilowy odpoczynek układu nerwowego, poprzez ograniczenie napływających do niego bodźców. Tak, wystarczy nawet kilka minut świadomego oddychania przy zamkniętych oczach. Mózg spowalnia, bo przez chwilę dociera do niego mniej bodźców i informacji ze świata zewnętrznego. U zawodnika, którego mózg jest przesycony nakładem informacji, układ nerwowy staje się przeciążony, a organizm nie może wydajnie pracować. Nic dziwnego, że podczas treningu zawodnik zapomina o instrukcjach trenera i przestaje być dokładny w tym co robi.  Krótkie ćwiczenia uwalniające ciało od napięć, w połączeniu ze świadomym oddychaniem, pozwalają dotlenić i rozluźnić organizm. Napięcia ciała spowodowane obciążeniami treningowymi i ich negatywne skutki mogą być obniżane poprzez zastosowanie prostych ćwiczeń i form medytacji, ujętej w literaturze jako trening uważności lub relaksację.

W ciągu dnia, lekko pochylona pozycja w jakiej siedzimy i chodzimy przyczynia się do zamykania klatki piersiowej i spłycania oddechu. Nasz mózg i każda komórka organizmu otrzymuje coraz mniej tlenu. Ograniczony dostęp do tlenu jest szybko interpretowany przez mózg jako swoiste zagrożenie i uruchamiana jest reakcja stresowa. Wzrasta napięcia ciała, a hormony stresu zaczynają zatruwać nasz organizm. Oprócz wielu, codziennych stresorów i zagrożeń natury psychologicznej, takich jak wstyd, ocena innych, brak akceptacji czy niesprostanie oczekiwaniom, dodatkowo dokładamy do tego płytki oddech. Wydłużając oddech dostarczamy organizmowi więcej tlenu co pozwala hamować reakcję stresową, dotlenia mózg i pozwala lepiej kontrolować emocje. Wydłużony wydech powoduje, że organizm się rozluźnia. Podczas ćwiczeń oddechowych rozciągamy mięśnie międzyżebrowe co pomaga zwiększyć możliwości ruchowe klatki piersiowej i skuteczność wymiany tlenowej, niezbędnej przy intensywnej pracy na treningu. Poprawia to funkcjonowanie zawodnika w trakcie treningu fizycznego, a koncentracja na oddechu wspomaga także lepsze funkcjonowanie psychiczne. W połączeniu ze świadomym, pozytywnym dialogiem wewnętrznym mamy możliwość działać i trenować lepiej oraz czerpać więcej radości z uprawiania sportu.

Dowiedz się jak oddychać i koncentrować uwagę oraz kontrolować napięcie i negatywne skutki codziennego stresu. Zapisz się na warsztaty:

Warszawa 2.06.2019r.

Prowadzący:

Joanna Budzis (psycholog sportu)

Alicja Ziemkiewicz (instruktor jogi)

Zapisy i informacje: biuro@academystreamline.pl