Nie wiesz co masz zrobić? Weź oddech.

\"\"

Umiesz oddychać? Głupie pytanie! A jednak znaczna większość z nas na co dzień oddycha używając tylko 2/3 możliwości płuc. Oddech jest jedną z najbardziej niedocenianych supermocy nie tylko sportowca, ale każdego człowieka. Dlaczego? Oprócz tego, że każda komórka naszego ciała potrzebuje tlenu, oddech jest jednym z najpotężniejszych narzędzi kontrolujących umysł człowieka. Oddech łączy ciało z umysłem, a to właśnie wtedy dzieje się magia , a my potrafimy najefektywniej wykorzystać własne umiejętności. Poznaj 3 powody, dlaczego warto zaprzyjaźnić się ze swoim oddechem.

1. Oddech dostarcza tlen do mózgu i pozwala Ci lepiej myśleć.

Zdarza się, że podczas zawodów ponoszą Cię emocje. Naturalne mechanizmy obronne pozwalają aktywować reakcję stresową w odpowiedzi na wyzwanie. Z pewnością słyszałeś kiedyś o reakcji walcz-uciekaj, która pozwala szybko zareagować na nagle pojawiające się zagrożenie życia? Niestety reakcja, która ma pomóc szybko zareagować na realne, fizyczne zagrożenia może być zastosowana w 30-60 sekundowej walce o życie, a nie regularnie podczas zawodów czy wystąpień publicznych. Ta sama reakcja utrudnia koncentrację, marnuje zasoby energetyczne i ogranicza koordynację niezbędną do startu na zawodach. Kiedy tętno wzrasta zbyt raptownie, mięśnie są zbyt spięte, a myśli pędzą jak szalone, jedyne co może uratować Twój wynik to oddech. Skoncentruj się na spowolnieniu i wydłużeniu oddechu, a tlen  zostanie dostarczony do przedniej części mózgu, która odpowiada za świadome myślenie, samokontrolę i planowanie. 

2. Oddech sprowadza Cię do teraźniejszości i tego co ważne Tu i Teraz.

Jest tylko jeden sposób na to, żeby wykonać swój wyścig na 100% możliwości: musisz być obecny, uważny i skoncentrowany. Nie ma to tamto, bez tego popełniasz błędy, nie panujesz nad swoim ciałem, myślami i emocjami. Jeśli Twoje myśli zaczną wędrować gdzieś do minionych  startów, porażek i triumfów, albo w stronę przyszłych konsekwencji, nie wykorzystasz możliwości jakie masz teraz przed sobą. Poświęcając chwilę uwagi na świadomy oddech, obserwując przy tym swoje ciało zatrzymujesz się w tym co Tu i Teraz i zostawiasz wszystko to co już było, albo co dopiero ma się wydarzyć. Korzystasz, widzisz i łapiesz to co masz przed sobą. Działasz skutecznie.

*Spróbuj audio koncentracji oddechowej, która nie tylko uspokaja, ale koncentruje Cię przed lub w trakcie startu i treningu.

KONCENTRACJA ODDECHOWA STREAMBOOK (przed treningiem)

3. Oddech energetyzuje lub uspokaja, wtedy kiedy tego potrzebujesz.

Zdarzają się sytuacje, kiedy podczas treningu czy zawodów opada energia. To właśnie wtedy możesz wykorzystać zmianę w rytmie oddechu, dotleniając ciało i mózg. Nie bez powodu poranny rozruch i aktywność fizyczna, które pobudzają pracę serca i rozprowadzanie tlenu do komórek Twojego ciała, działają na ciało orzeźwiająco. Wystarczy nawet kilka energicznych wdechów i wydechów, żeby pobudzić się i poczuć w gotowości do wyzwania. Analogicznie, spokojny wdech i wydłużony wydech pozwala uspokoić nerwy, wyścig myśli i uczucie napięcia. Kiedy sytuacja okazuje się nad wyrost wymagająca, skup się przez chwilę na świadomym wydechu. Pozwól swojemu ciału rozluźnić się, a emocjom – odpuścić. Niech  oddech stanie się narzędziem do sterowania pobudzeniem ciała i umysłu tak, aby znaleźć się w jego optymalnym punkcie i działać możliwie najskuteczniej. 

Jeśli do tej pory nie doceniałeś i nie dawałeś się przekonać do koncentracji oddechowej, treningu mindfulness i medytacji, pomyśl, że to najlepsza inwestycja poczyniona w kierunku realizacji Twoich marzeń. To tak, jakbyś z każdym świadomym oddechem wrzucał do skarbonki kolejne oszczędności i szykował się na wymarzoną przygodę, osiągnięcie swoich sportowych (i nie tylko) marzeń. 

Koncentracja i kontrola stresu? Tego chce każdy sportowiec, ale nie każdy  jest w stanie poświęcić 7-10 minut dziennie na trening mentalny i trening uważności. Podejmujesz się wyzwania? Sprawdź audio treningi mindfulness dla sportowców, opracowane przez psychologa sportu, dostępne w dzienniku treningowym STREAMBOOK. 

https://www.academystreamline.pl/streambook/
https://www.academystreamline.pl/uncategorized/sila-oddechu-sila-zawodnika-jak-ja-wykorzystac/