Nie ma Igrzysk bez mentalu.

\"\"

Ilu znasz faworytów, pewniaków i liderów rankingów, którzy wypadli poniżej swoich oczekiwań podczas Igrzysk Olimpijskich?

Underdog, w wolnym tłumaczeniu osoba lub drużyna, która uważana jest za słabszą od rywali w konkursach, zawodach i rywalizacji sportowej. Rozwijając definicję, to również zawodnik lub drużyna, który nie ma na sobie presji wyniku i zdobycia medalu. To zawodnik lub drużyna, który nie myśli o spełnieniu oczekiwań, tylko wykonaniu zadania na 100% możliwości. Nie ma oczekiwań = jest wolny od presji. 

Igrzyska Olimpijskie to, dla większości sportowców, najbardziej prestiżowa impreza sportowa, a medal olimpijski to jedna z najbardziej prestiżowych nagród jakie może otrzymać sportowiec. Nie bez znaczenia jest fakt, że taka możliwość pojawia się raz na cztery lata (lub, wyjątkowo, pięć). Presja wyniku staje się przez to jeszcze większa. Nie bez powodu rankingi często wywracają się do góry nogami właśnie podczas rywalizacji olimpijskiej. 

To właśnie wtedy, podczas Igrzysk Olimpijskich, przygotowanie mentalne, siła psychiczna, umiejętności opanowania emocji i mistrzowska koncentracja stają się głównym czynnikiem decydującym o wygranej. Bardzo często wynik sportowy jest gorszy od rekordów życiowych i aktualnych rekordów świata. Jedną z niewielu różnic pomiędzy sportowcami i ich perfekcyjnie przygotowanymi, pod względem fizycznym i technicznym, sylwetkami, jest mental. 

Mental, czyli umiejętności mentalne, które pozwalają opanować emocje w chwili największego wyzwania. To wypracowane techniki opanowania nadmiernego pobudzenia z użyciem oddechu. To odpowiednie techniki planowania startu i utrzymania uwagi na procesie wykonania zadania. To również odpowiednie techniki wyobrażeniowe zastosowane do opanowania emocji i koncentracji oraz zbudowania pewności siebie i poczucia skuteczności. Mental to wreszcie odpowiednie techniki prowadzenia dialogu wewnętrznego w celu utrzymania pozytywnego nastawienia, wiary w siebie i swoje umiejętności oraz w celu zastosowania instrukcji technicznych niezbędnych do wykonania zadania na miarę swoich możliwości.

Mental pozwala wykorzystać potencjał treningowy, ale nigdy nie zastąpi treningu właściwego. Wszystko to daje zawodnikowi możliwość panowania nad swoim ciałem i umysłem w akcji, ale przede wszystkim pozwala odeprzeć, a raczej zrównoważyć uczucie presji związanej ze zdobyciem wymarzonego medalu olimpijskiego. To podczas takich imprez, kiedy wszyscy zawodnicy mają zapewnione takie same warunki i przebywają w tym samym, zamkniętym środowisku, rywalizacja sportowa ma być przeprowadzona na równym poziomie. Gdy dochodzi presja spowodowana prestiżem zawodów i oczekiwaniami mediów, kibiców i najbliższego środowiska, Orzełek może zacząć ciążyć na piersi nawet najbardziej utytułowanym i doświadczonym sportowcom. 

To nie jest kwestia zrezygnowania z celów i marzeń o medalach olimpijskich, a raczej świadome zaakceptowanie tych marzeń i umiejętne przekierowanie uwagi na to jak  je spełnić. a tym polega trening mentalny, który w takich chwilach objawia się jako atut, mocna strona i niezbędny filar sukcesu sportowego, oprócz przygotowania fizycznego, technicznego i taktycznego. Citius Altius Fortius, czyli “Szybciej, Wyżej, Mocniej” jak głosi motto Igrzysk Olimpijskich. Kto wróci z medalami? Ci, którzy mają silną głowę i są w stanie działać pod presją i opanować emocje. Ci, którzy na starcie zostawią myśli o medalach i skupią się tym jak działać. 

Droga po laur olimpijski wiedzie przez trening mentalny – a teraz jest trochę prostsza:

z okazji 32. Igrzysk Olimpijskich możesz otrzymać STREAMBOOK – przewodnik po treningu mentalnym i dziennik treningowy w jednym o 32% taniej! Dodatkowo, obowiązuje do tego darmowa wysyłka aż do zdobycie przez Polskę pierwszego złotego medalu w Tokio. Podaj tę dobrą wiadomość dalej! 

\"\"