Jak CELować w swoje marzenia?

\"\"

Ile razy zaczynałeś o czymś marzyć, ale bałeś się o tym powiedzieć na głos, żeby nie zapeszyć? Jeśli myślisz, że jedyną różnicą pomiędzy marzeniem, a celem, jest ustalenie daty realizacji tego drugiego – możesz się rozczarować, gdy termin nie wystarczy. Polecam Ci zacząć od określenia trzech kluczowych kwestii. 

KONTROLA – Czy to jest zależne od Ciebie?

Zastanów się nad tym, co tak naprawdę możesz kontrolować i dopiero wtedy zacznij określać swoje cele. Nawet jeśli chcesz być mistrzem olimpijskim, musisz wziąć pod uwagę, że możesz pobić swoje rekordy życiowe, możesz pobić rekordy świata, ale nigdy nie masz wpływu na innych zawodników. W kolejnej serii, albo tuż obok Ciebie może stać inny zawodnik, który wykona to zadanie jeszcze lepiej. I co wtedy? Poczucie kontroli nad wykonaniem zadania i realizacją celu, to coś, co pozwala Ci utrzymać codzienną motywację do działania na dłużej, nawet w chwili drobnych niepowodzeń. Skup się na tym, na co masz wpływ. 

PROGRES – Czy widzisz efekty swojej pracy?

Inspirujące cele dają nam motywację do działania, ale tylko na chwilę.Jeśli nie rozłożysz długofalowych celów na elementy składowe: etapy, zadania, umiejętności i codzienne nawyki zależne całkowicie od Ciebie, szybko stracisz zapał. Dlaczego to takie ważne? Bo w ten sposób możesz codziennie robić coś, co przybliży Cię do tych wymarzonych osiągnięć. Poczucie skuteczności i zauważalne, mierzalne, a najlepiej namacalne efekty pracy to paliwo dla Twojej motywacji. Codziennie czujesz i widzisz, że możesz realizować niezbędne zadania, wiedząc, że ten wysiłek jest konkretną inwestycją w Twoje marzenia. Szukaj codziennych małych sukcesów.

MOTYW – Czy to jest dla Ciebie naprawdę ważne?

Formułowanie celów jest niezbędne do wykorzystania prawdziwych możliwości, niezależnie od wieku, dziedziny, czy dyscypliny sportu. To Ty masz wiedzieć dlaczego chcesz ciężko pracować, inwestować czas i energię, a często też pieniądze, w realizację swoich marzeń. Jak rozpoznać, że jesteś w pułapce presji osiągnięć? Jeśli w którymś momencie pojawia się chęć bycia lepszym od innych, spełnienia czyichś oczekiwań czy udowodnienia swojej wartości.Uruchom wewnętrzne formy motywacji dające Ci codzienną radość z realizacji siebie, dla siebie. Zastanów się nad swoim ‘dlaczego?’

Znasz już 3 fundamenty, nie masz więc czego się obawiać. Czas zaplanować, zapisać i monitorować to na czym Ci naprawdę zależy. To wszystko, czego wyobrażenia wywołują uśmiech na Twojej twarzy, jest warte Twojego wysiłku. Jeśli uważasz, że wiele razy próbowałeś, ale nic Ci nie wychodziło, daj sobie szansę i wykorzystaj narzędzia, które pozwolą Ci uwierzyć i zobaczyć, że możesz realizować swoje cele, marzenia, zadania, działania i siebie. Jak? Naucz się działać codziennie. Streambook pomoże Ci określić cele i monitorować ich realizację w dzienniku treningowym. 

https://www.academystreamline.pl/psychologia-sportu/odczarowac-mental-4-kroki-do-zrozumienia-treningu-umyslu/