3 dowody na to, że wizualizacja pomoże ci osiągnąć sukces

\"\"
Widzisz już swój sukces?

Nie od dzisiaj wiadomo, że najwybitniejszy sportowcy (oraz inni ludzie sukcesu) regularnie stosują wizualizację, jako pomoc w realizacji celów. Dlaczego? 

1. Wzmacniasz pewność siebie

Za każdym razem, kiedy wyobrażasz sobie siebie osiągającego sukces, na treningu lub na zawodach, działasz na podświadomość i zaczynasz bardziej wierzyć w swoje możliwości. Możesz  w ten sposób utrwalać plan i wykonanie swojego startu (wyścigu, walki, meczu itd.). Jeśli zmienisz obraz siebie na zawodach, łatwiej zmienisz swoje działanie w realu. Przypomnij sobie 3 sytuacje, w których osiągałeś sukces i zapisz je na kartce. Następnie zamknij oczy, weź głęboki wdech i odtwórz te sytuacje w swojej wyobraźni. Prawda, że teraz czujesz się pewniej?

2. Kontrolujesz emocje 

Czy ty też jesteś w gronie wielu, którzy próbują nauczyć się lepszego zarządzania swoimi emocjami? Opanowanie emocji w sytuacji stresującej, kiedy pojawia się duża presja wyniku i wygranej, to najbardziej pożądana supermoc. Kontrola emocji to fundament treningu mentalnego, która przecież tak bardzo przydaje się też w życiu codziennym. Wizualizacja dotycząca oddechu przepływającego przez twoje ciało podczas sesji relaksacji pozwala ci ‘trenować’ umiejętność zachowania spokoju umysłu i rozluźnienia ciała w wymagających sytuacjach. Regulowanie pobudzenia organizmu jest ważna w przygotowaniu do startu. (więcej o oddechu i relaksie w audiorelaksacjach dostępnych w STREAMBOOKu)

3. Poprawa umiejętności 

Jak bardzo starasz się teraz polepszyć swoje umiejętności techniczne? Wizualizując sobie te umiejętności, twój mózg pobudza te same drogi neuronowe, które są faktycznie odpowiedzialne za fizyczny ruch. Wizualizacja działa na układ nerwowy w ten sam sposób jak realny ruch. Mózg interpretuje wyobrażenie np. nawrotu w pływaniu tak, jak realne wykonanie tego samego nawrotu na basenie. W ten sposób możesz ćwiczyć doskonalenie elementów technicznych zarówno podczas rozgrzewki, treningu, jak i przed startem. Z każdą sesją wizualizacji czujesz się też pewniejszy w wykonywaniu tych technik. Dodatkowo, wplatając to do swojej rozgrzewki przed treningiem, potrafisz lepiej skupić się na tych elementach w treningu, przez co wykonujesz je uważniej i dokładniej. 

A jeśli nie wierzysz….

Dr Blaslotto przeprowadził eksperyment na Uniwersytecie w Chicago, w którym badał wpływ wizualizacji na skuteczność rzutów wolnych za 3 punkty w koszykówce. Podzielił ludzi na 3 grupy, zmierzył ich skuteczność w rzutach i przekazał każdej inne zadania do kontynuowania. Grupa I miała trenować rzuty wolne przez godzinę dziennie. Grupa II miała za zadanie tylko wizualizować sobie rzuty wolne. Grupa III nie trenowała nic. Po 30 dniach, przetestowano skuteczność rzutów we wszystkich trzech grupach. Rezultaty? Grupa I, która ćwiczyła fizycznie rzuty poprawiła skuteczność rzutów o 24%. Grupa II, która wizualizowała sobie rzuty poprawiła skuteczność o 23% (!!!). Grupa kontrolna, która nic nie ćwiczyła, nie poprawiła się w statystykach. 

Oczywiście, trening fizyczny nigdy nie może zostać zastąpiony tylko treningiem mentalnym i wizualizacją. Warto jednak docenić moc psychiki w treningu sportowym i nie tylko. Pamiętaj, że niezależnie od tego, na jakim jesteś poziomie sportowym trening mentalny pomoże ci wejść o poziom wyżej. Twoje nastawienie i otwartość umysłu pomaga wykorzystać twój czas i wysiłek wkładany w każdy trening jeszcze efektywniej. 

Jeśli czytałeś ten tekst uważnie i masz otwarty umysł, zauważyłeś, że trening mentalny nie jest tylko dla sportowców i nie dotyczy tylko umiejętności związanych ze zdobywaniem medali na zawodach. Pamiętasz, jak się czujesz przy prezentacji projektu, rozmowie o pracę, albo podczas codziennych wyzwań w pracy? Mental działa, niezależnie od dziedziny. Chcesz więcej? 

\"\"
STREAMBOOK Twój trening mentalny