Trening w czasach niepewności

\"\"

Wtorek: pobudka, trening, szkoła, trening. W weekend zawody. Czwartek: Pozytywny wynik COVID-19 w klasie. Nauczanie zdalne. Kwarantanna.I tak od ponad roku ciągnie się za nami niepewność. Niepewność: Czy zawody się odbędą? Czy będzie można trenować?

Piszemy tutaj o sytuacji stresowej spowodowanej pandemią, ale jest to sytuacja pełna stresu tak samo, jak kontuzja, czy nieudany występ na zawodach.

Co się dzieje w głowie zawodnika?

Kiedy znajdujemy się w sytuacji stresowej możemy reagować lękiem. Jest on związany z niepewnością i brakiem kontroli przyszłości. Boimy się “co dalej”? Jednak lęk to nie wszystko- może pojawić się złość, żal, może ulga, jak i wiele innych emocji. Dlaczego tak się dzieje?W tej samej sytuacji stresowej każdy z nas może zareagować inaczej. Nie ważne co się nam przytrafia, ale jak tę sytuację spostrzegamy, jakie jej nadajemy znaczenie.

Jak pomóc zawodnikowi w sytuacji stresowej oraz jak realizować cele sportowe w sytuacji niepewności?

To czego nasz zawodnik potrzebuje to WSPARCIA.
Jakiego? Emocjonalnego. Informacyjnego. Praktycznego.
Zatem do dzieła! 

1. Nie chowaj emocji pod dywan.

Stwórz możliwość do wyrażania emocji, odczuć i przemyśleń zawodnika bez osądzania.
Pokaż, że akceptujesz jego przeżycia i są one w pełni normalne i uprawnione.
Możesz z nimi zgadzać w 100% lub zupełnie ich nie rozumieć, ale zaakceptuj emocje i odczucia takimi, jakie są.

2. Poznaj szczegóły.

Postarajcie się znaleźć jak najbardziej rzetelne informacje dotyczące zaistniałej sytuacji, przeanalizujcie fakty. Co się stało? Jakie mogą być skutki? Ile treningów, czy zawodów Was ominie?  

3. Stwórz plan działania!

Jakie macie możliwości? Co możecie zrobić, aby zaistniała sytuacja jak najmniej odbiła się na formie zawodnika? CELE KRÓTKOTERMINOWE i plan B – to Wasza tajna broń!
To sprawi, że zawodnik poczuje, że to ON ma kontrolę nad sytuacja, a nie losowe zdarzenia decydują o jego przyszłości.

Jeśli korzystacie ze Streambook’a na pewno znacie zdanie “Co może mi przeszkodzić w nowym wyzwaniu?” Potraficie ustanawiać cele i drogę do nich. Jesteście gotowi.
W tym właśnie tkwi Wasza siła. Siła mentalna.