Po pierwsze: wsparcie

\"\"

Wsparcie dziecka? Zawsze. Zapytaj samego siebie – Dlaczego moje dziecko chciało trenować sport?

Jeśli zwrócisz uwagę na to, co skłoniło Twoje dziecko do uprawiania sportu, to z pewnością była to: zabawa, przyjaźnie albo marzenia o byciu jak jeden z ich sportowych idoli. Nie było tam nic o presji wyniku, oczekiwaniach, wygrywaniu z kolegą i koleżanką czy obawy przed porażką. Wielu może uważać, że dobre rodzicielstwo polega na przypominaniu dziecku o jego celach i marzeniach w chwili, kiedy gubią motywację. W przypadku rodziców dzieci, które zaangażowane są w coś tak stresującego jak sport wyczynowy, łatwo jest przekroczyć granicę pomiędzy wsparciem aspiracji, a nakładaniem presji. Drogi rodzicu sportowca, podejmujesz się trudnej roli. Jak wspierać i wzmacniać fundamenty szczęśliwego dziecka i sportowca? 

Sport, na poziomie dziecięcym i młodzieżowym, nie powinien być mierzony tylko w kategoriach byciem najlepszym. Pamiętajmy, że na początku kariery, a raczej przygody ze sportem, wewnętrzne korzyści uprawiania sportu zdecydowanie przewyższają nagrody zewnętrzne- puchary, medale i rekordy. Sport jest machiną do nauki umiejętności niezbędnych w życiu, takich jak samodyscyplina, współpraca w grupie, wytrwałość, formułowanie celów, odwleczona gratyfikacja czy podejmowanie się wyzwań. To jest droga, podróż pełna możliwości do pokochania aktywności fizycznej, zdrowego trybu życia i zawierania przyjaźni, często na całe życie. 

Psychoedukacja pozwala zbudować u zawodników świadomość mechanizmów panowania nad własnym ciałem i umysłem oraz uczy korzystania z narzędzi, które pozwalają im wykorzystać sportowe wyzwania, treningi, sukcesy i porażki do wzmocnienia siebie, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Podstawowe umiejętności mentalne pozwalają wykorzystać sport w tworzeniu zdrowych, szczęśliwych, pewnych siebie, swoich umiejętności i swojej wartości młodych ludzi. Gdzie jest haczyk? Najbliższe środowisko, czyli rodzice, pełnią ważną rolę w tym procesie. Rodzic na piątkę? Zobacz jak tego dokonać. 

1.

Daj dziecku możliwość podejmowania własnych decyzji oraz znajdowania rozwiązania problemów w treningu i na zawodach. Zachęcaj przy tym do częstej komunikacji z trenerem i zadawania pytań.

2.

Zachęcaj swoje dziecko i dodawaj odwagi w podejmowaniu wyzwań oraz nauki nowych rzeczy, przypominając o doskonaleniu własnych umiejętności. Przypominaj o tym, że nie można kontrolować tego co robią innych, a jedynie proces wykonania swojego zadania czy startu.

3.

Pozwól swojemu dziecku rywalizować z samym sobą. Zachęcaj do koncentracji na sobie i doszukiwania się progresu w odniesieniu do indywidualnych standardów i własnych umiejętności.

4.

Unikaj wywierania presji na zwycięstwo i analizowania startów w kontekście miejsca w rankingu, tytułów i wygranej z innymi. Podkreślaj progres, rozwój, zmiany i nowe możliwości w odniesieniu do poprzednich startów i zadań.

5.

Pomóż dziecku oddzielić niepowodzenia sportowe od poczucia osobistej porażki. Nieudany start czy trening nie oznacza, że jest bezwartościową osobą, ani, że ktoś przestaje go lubić, a rodzice mogą go mniej kochać. Pamiętaj, że dzieci i młodzież, nie potrafią jeszcze świadomie i racjonalnie tłumaczyć zachowań i relacji, a poczucie akceptacji i potrzeba uwagi jest dla nich bardzo ważna. 

Daj swojemu dziecku możliwość wzięcia odpowiedzialności za własne marzenia, nie Twoje. Jeśli Twoje dziecko potrzebuje ciągłego przypominania o swoich sportowych celach, może to być sygnał o utraceniu pasji i frajdy z uprawiania sportu. Sportowca, tym bardziej młodego, z silną motywacją wewnętrzną cechuje entuzjazm i zaczynacie dnia z poczuciem “Jak i w czym mogę się dzisiaj poprawić?”. Rodzic sportowca ma oddać stery. Pomyśl, że jako rodzic zabierasz się ze swoim dzieckiem w sportową podróż i przygodę życia. Siedzisz na bocznym siedzeniu, towarzyszysz, jesteś, wspierasz, ale nigdy nie siadasz za sterem. To oni prowadzą. A Ty? Usiądź wygodnie i czerp przyjemność z przejażdżki. 

A mapa, instrukcje i GPS? Zobacz, czym jest STREAMBOOK dziennik treningowy i podręcznik treningu mentalnego dla sportowców. Z okazji Dnia Dziecka, z kodem promocyjnym “dziecko2021” (ważny do 6.06.) otrzymujesz rabat -15% na STREAMBOOKa. To doskonały prezent dla Twojego dziecka i dobra lektura dla każdego rodzica. Ps. może pozwolą Wam poczytać 😉