Iga Świątek ujawnia tajemnicę swojego sukcesu – trening mentalny.

\"\"
Fot. Red Bull

Kobietą być. Sportowcem być. Psychologia sportu dla kobiet? Tak. Czy kobieta sportowiec to kobieta silna? Tak. Ale czy to oznacza, że nie musi pracować nad swoim umysłem? 

Wręcz przeciwnie, coraz więcej wybitnych sportowców otwarcie przyznaje, że trening mentalny i współpraca z psychologiem to kluczowa strategia w drodze do ich mistrzostwa. Co więcej, światowej klasy zawodniczki wspominają o tym, jak współpraca z psychologiem pomogła im wzbić się na wyższy poziom kariery sportowej. Daleko szukać nie trzeba. Iga Świątek, aktualnie najbardziej rozpoznawalna kobieta-sportowiec w Polsce przyznaje, że jej wygrana w prestiżowym turnieju tenisowym French Open zawdzięcza współpracy z psycholożką, Darią Abramowicz. Polskie lekkoatletki, świeżo upieczone medalistki Halowych Mistrzostw Europy, w wywiadach również wspominają o swojej współpracy z wybitnym psychologiem sportu, Janem Blecharzem. Jak psychologia sportu może pomóc odkryć i wykorzystać potencjał kobiet sportowców?

“Odkąd zaczęłam pracować z psychologiem, czuję, że poprawiają się wszystkie moje umiejętności, także te typowo sportowe. Ludzie rzadko o tym rozmawiają.”

Jeśli prześledzić profile społecznościowe zawodników, zdecydowana mniejszość przyznaje otwarcie o rozpoczęciu współpracy z psychologiem. Więcej postów i relacji możemy zaobserwować u boku trenerów, fizjoterapeutów i dietetyków, niż psychologów.  Wszyscy mówimy, że porażka uczy, a odkrywanie swoich słabych stron pozwala się rozwijać, ale (o ironio!) większość z nas tych błędów i słabości się wystrzega. Dlaczego? Wymagane jest, aby postawa sportowca była nienaganna, a sam sportowiec silny, pewny siebie i pokonujący wszelkie trudności. Czy z tą siłą trzeba się urodzić czy możemy ją wypracować? Oczywiście, że możemy!  Na całe szczęście, Iga otwarcie mówi o korzyściach z treningu pod okiem psychologa. Tak, trening mentalny to trening. 

“Niektórzy myślą: \”O, potrzebuje psychologa, czyli z czymś sobie nie radzi, ma jakiś problem\”. A przecież mózg to po prostu jedno z narzędzi, które powinniśmy rozwijać.”

Trening mentalny obejmuje takie elementy jak praca nad koncentracją, opanowaniem i reakcją na emocje i stres, motywacją, planowaniem celów, pewnością siebie, komunikacją ze sztabem i wieloma innymi aspektami treningu sportowego. Nie da się wyłączyć umysłu w codziennym funkcjonowaniu, a naturalne mechanizmy obronne i automatyczne reakcje są bardzo często odpowiedzialne za pojawiające się hamulce i przeszkody w wykorzystaniu 100% możliwości fizycznych i technicznych zawodnika. Skoro własny umysł w chwili wyzwania może okazać się pułapką, to dlaczego nie spróbować tego zmienić i wykorzystać?

“Czułam, że mam niezwykłą kontrolę nad głową, nad własnym myśleniem, i że ono mi nie przeszkadza w grze. Uwierzyłam, że mogę wygrywać z takimi wielkimi zawodniczkami.”

Wiara we własne możliwości, koncentracja na elementach zadania oraz bycie “Tu i Teraz” pozwalają opanować reakcję stresową i w pełni wykorzystać umiejętności wypracowane podczas treningu. Uważność podczas startów na zawodach daje zawodniczce komfort i poczucie kontroli nad sytuacją, przez co ona sama działa skutecznie i w efekcie osiąga satysfakcjonujący rezultat. Niestety, koncentracja, to umiejętność, nad której wzmocnieniem  trzeba pracować codziennie i jest nieodłącznym elementem treningu, treningu mentalnego. Czy warto? Wystarczy prześledzić wypowiedzi sportowców, którzy opowiadają o korzyściach płynących z codziennej medytacji i mindfulness. 

Czy jest coś, co wskazuje, że kobiety- sportowcy potrzebują psychologów bardziej niż mężczyźni? Nie, ale są pewne aspekty i różnice w funkcjonowaniu mózgu kobiet, które wskazują większą potrzebę wzmacniania u nich poczucia sprawczości, pewności siebie, otwartej komunikacji, poczucia wsparcia i metod reagowania na stresujące sytuacje oraz niwelowanie negatywnych skutków stresu. 

Trening mentalny dla kobiet? Jestem na tak! I pamiętajcie – siła jest kobietą, ta mentalna też. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o psychologicznych aspektach kobiecego sportu? Obejrzyj mojego TedTalka!

https://youtu.be/yumtCLabZaI

Sprawdz więcej o treningu mentalnym.

https://www.academystreamline.pl/psychologia-sportu/odczarowac-mental-4-kroki-do-zrozumienia-treningu-umyslu/