Obalamy największy z mitów – trening mentalny się wykonuje, a nie tylko o nim czyta. MENTAL GAME 2021 – czas start!

\"\"

Nowy rok, nowe możliwości? Czas je odkryć z Twoim nowym dziennikiem treningowym STREAMBOOK. Czy wiesz, że pełen sukces sportowy jest możliwy do uzyskania, tylko przy wyćwiczeniu i wykorzystaniu umiejętności mentalnych? Poznaj 10 podstawowych powodów, dlaczego potrzebujesz prowadzić swój dziennik treningowy STREAMBOOK i codziennie stosować wskazówki i ćwiczenia wzmacniające psychikę sportowca. 

#1 Dowiedz się na czym polega trening mentalny.

Silna psychika to nie magia, a wypracowane umiejętności, które przedstawione są w zrozumiały sposób na podstawie praktycznych porad, przykładów i ćwiczeń do wykonania indywidualnie lub z trenerem. Ćwiczenia pozwolą ci lepiej określać cele, sterować głosem wewnętrznym, używać wizualizacji i swojego oddechu w codziennych sytuacjach. Dziennik treningowy i podręcznik został opracowany przez psychologa sportu i sportowca, przez co trafia dokładnie w potrzeby każdego zawodnika. W odpowiednim momencie pojawiają się odpowiednie wskazówki i instrukcje, które pozwolą ci się przygotować na najtrudniejsze momenty treningu i kariery sportowej. Dodatkowo, dziennik treningowy STEAMBOOK zawiera wartościowe porady i inspirujące cytaty najwybitniejszych sportowców i trenerów na świecie.

#2 Opanuj stres na starcie.

Jeśli uważasz, że tylko ciebie dopadają nerwy przed startem to jesteś w błędzie. Każdy sportowiec doświadcza symptomów przedstartowych powiązanych z potocznie nazywanym stresem. Dowiesz się, dlaczego twoje ciało reaguje w taki sposób i poznasz sposoby do zaprzyjaźnienia się z tym uczuciem. Tak! Możesz i polubisz to uczucie ścisku w żołądku.  Wszystkie treści i ćwiczenia zawarte w podręczniku pomogą ci zapobiegać i odpowiednio reagować na nadmierne pobudzenie twojego organizmu i rozproszoną uwagę przed startem albo treningiem. Stosując te narzędzia na co dzień, będziesz w stanie wypracować prawidłowe nawyki myślowe, które pozwolą ci odpowiednio zaplanować i przygotować się do wyzwań. Dowiesz się jak opanować nadmierną reakcję stresową i wykorzystać wytrenowane umiejętności w pełni. Poczucie kontroli nad swoim ciałem i umysłem? Jasne, że to możliwe. ?

#3 Wykorzystaj 52 tygodnie w roku na 100%.  

Skoro właśnie rozpoczął się nowy rok, to znaczy, że masz przed sobą nie tylko nowy kalendarz, ale przede wszystkim morze nowych możliwości. Najlepsze co możesz zrobić, to uniknąć pułapki postanowień noworocznych i chęci zmiany wszystkiego już, zaraz i natychmiast. Skoro mamy do dyspozycji 52 tygodnie, to warto je zaplanować z głową i dokonywać zmian w codziennych działaniach uważnie i konsekwentnie. Dziennik treningowy STREAMBOOK pozwoli ci notować i mierzyć efekty swojej pracy podczas codziennych treningów. Pamiętaj, że twoja motywacja pochodzi ze świadomości, że robisz już coś coraz lepiej i wiesz, że to efekt twojej pracy i wysiłku. Oprócz notowania najważniejszych treści i zadań z treningu, oceniasz jak dobrze przepracowałeś ten trening i znajdujesz jedną rzecz, z której jesteś szczególnie zadowolony. Uwaga, zaczynasz swój dziennik wtedy kiedy jesteś gotowy i sam wpisujesz daty w polach przy odpowiednich dniach tygodnia. Na koniec tygodnia możesz zrobić krótkie podsumowanie i zapisać dodatkowe uwagi trenera. Cały dziennik treningowy STREAMBOOK jest skonstruowany tak, aby wzmacniać nie tylko twoją motywację, ale pewność siebie, na co dzień i podczas zawodów. 

#4 Zacznij panować nad swoim ciałem i umysłem.

Czy wiesz, że najwybitniejsi sportowcy na świecie ćwiczą jogę i medytują? Wystarczy, że wyszukasz w Internecie ciekawostek na temat swoich idoli sportowych, i nie tylko, żeby przekonać się jakie korzyści płyną z praktykowania jogi, treningu mindfulness i wykorzystania oddechu w sporcie. Jeśli chcesz oczekiwać od siebie pełnej koncentracji na starcie, musisz wytrenować to tak samo jako każdą inną umiejętność techniczną czy fizyczną. Najwybitniejsi sportowcy na świecie wiedzą, że ciało i umysł sportowca to jedność, a umiejętność bycia TU i TERAZ jest sztuką, która odróżnia mistrza od reszty stawki. Dzięki dziennikowi treningowemu STREAMBOOK możesz zacząć już teraz. Dwa, niezwykle ważne rozdziały zatytułowane „Oddech i koncentracja” oraz „Joga i relaksacja” zawierają specjalne QR (kody), które skanujesz aparatem swojego smartphona i w kilka sekund przenosisz się do wideo z twoją prywatną sesję jogi lub medytacjimindfulness. Możesz wybrać jedną dowolną 5-20 minutową sesję i wykorzystać to narzędzie jako trening m.in. uważności, relaksacji czy rozluźnienia w dowolnym momencie pomiędzy treningami albo na koniec dnia przed snem. Czegoś takiego nie znajdziesz nigdzie indziej. Kompleksowy trening i praktyczne narzędzia, które możesz mieć zawsze pod ręką i stosować zawsze, kiedy potrzebujesz się wyciszyć, rozluźnić, wzmocnić i skoncentrować. 

#5 Zmotywuj się, zbuduj prawdziwą pewność siebie i stwórz mistrzowskie nawyki.

Jeśli czasem brakuje ci chęci do działania, to dlatego, że nie zauważasz efektów swojej pracy. Czy skoro wysiłek nie przynosi efektów, to wszystko przestaje mieć sens? Nic bardziej mylnego, potrzebujesz tylko zmienić punkt odniesienia, najlepiej koncentrując się na dokonywaniu małych zmian w codziennych działaniach. STREAMBOOK zawiera specjalnie skonstruowane arkusze ćwiczeń, które pomogą ci świadomie zmieniać nawyki i poczuć, że w końcu jesteś skuteczny w tym co robisz. Małe zmiany i konsekwentnie powtarzanie czynności budują mistrzowskie nawyki odpowiedzialne za wypracowanie umiejętności niezbędnych do osiągania lepszych rezultatów na starcie. Zaczynasz rozwijać się świadomie i dopracowujesz te detale, które wcześniej wydawały się nieistotne, albo po prostu nie wierzyłeś, że możesz je zmienić. Jak głosi jeden z cytatów w STREAMBOOKu – „Sukces to spokój ducha możliwy do uzyskania tylko poprzez uczucie własnej satysfakcji, że zrobiłeś wszystko na co cię stać.” (John Wooden). Zaczniesz więc od określenia nie tylko tego co jest twoim celem, ale przede wszystkim, tego co masz zrobić, aby to osiągnąć i poczuć pełną satysfakcję.

#6 Zaplanuj swoje cele razem z trenerem.

STREAMBOOK pomoże ci precyzyjnie określić to, co chcesz osiągnąć i szczegółowo rozplanować etapy i sposób realizacji poszczególnych celów. Najważniejsza przy formułowaniu celów jest świadomość tego, co składa się na realizację tych osiągnięć i jakie umiejętności potrzebujesz przy tym rozwinąć. Arkusze celów i umiejętności możesz wypełniać samemulub wspólnie ze swoim trenerem. Możecie zaplanować szeroką bazę umiejętności fizycznych, technicznych, taktycznych i psychicznych, które są niezbędne do realizacji waszych celów i osiągnięciu wymarzonych rezultatów. To dobra okazja do tego, aby jasno określić wspólne cele waszej współpracy, co przyczyni się do lepszej komunikacji i uniknięcianieporozumień. To świetny sposób na budowanie pozytywnej relacji zawodnika z trenerem. Pamiętaj, że wymiana informacji i zadawanie pytań trenerowi jest ci potrzebne do prawidłowego rozwoju, a trener jest skarbnicą wiedzy. 

#7 Przygotuj się do startów i analizuj je odpowiednio.

Zaplanowanie startów i rutyny przedstartowej to sposób na opanowanie stresu i pełną koncentrację na tym, co jest zależne od ciebie. Stosując odpowiednio przystosowany self-talk i prawidłowo przygotowaną wizualizację, możesz lepiej wykorzystywać swoje wytrenowane umiejętności. STREAMBOOK zawiera specjalnie skonstruowany notatnik na analizowanie startów w sposób, który pozwoli ci utrzymać motywację i pewność siebie, nawet po niepowodzeniach. Wszystkie ćwiczenia i instrukcje w rozdziałach o stresie, self-talku, wizualizacji i oddechu pomagają ci mentalnie przygotować się do rywalizacji na zawodach. Codzienne praca z dziennikiem treningowym pozwala ci dopracować mentalne umiejętności startowe już podczas okresu treningowego, przez co unikniesz zbędnej paniki przed zawodami. Spróbuj w końcu sprawdzić na co cię stać i co to znaczy czerpać pełną frajdę ze startów. Starty na zawodach to przecież nagroda za ciężki trening 😉 

#8 Zaplanuj dobrze swoje sportowe wyzwania.

Oprócz ćwiczeń, wskazówek, wideo i pięknie prezentującego się, praktycznego dziennika treningowego, STREAMBOOKposiada również sportowy kalendarz. Możesz zaplanować zawody, obozy, warsztaty, badania i inne ważne wydarzenia w pięknie zaprojektowanych arkuszach. Oczywiście zacznij od wpisania daty urodzin trenera, ale miejsca wystarczy nawet na inne życiowe wydarzenia i wyzwania. Długoterminowe planowanie daje ci dokładniejszy obraz i lepszą perspektywę patrzenia na to, gdzie są twoje sportowe marzenia, na jakim etapie rozwoju znajdujesz się teraz i ile masz czasu do roboty. Warto tutaj nadmienić, że dziennik treningowy STREAMBOOK jest przejrzysty, minimalistyczny, podręczny i wypełniony pięknymi ilustracjami, które same w sobie inspirują do pracy. Pomarańczowe cudeńko musi znaleźć się w twoich rękach w tym sezonie. 

#9 Przestań gadać. Zacznij działać. Teraz!

Zamiast czytać, słuchać i obserwować, jak inni interpretują trening mentalny i silną psychikę sportowca, weź sprawy w swoje ręce! Wszyscy mówią o tym, jak ważny jest trening mentalny, motywacja, pewność siebie i kontrola stresu, ale ilu z zawodników tak naprawdę systematycznie i świadomie stosuje jakiekolwiek narzędzia treningu mentalnego na co dzień ? STREAMBOOK to nie jest książka do poczytania przed snem, to narzędzie, dziennik treningowych, przewodnik do wykonania pracy. Pracy nad sobą To sposób na pracę nad swoją koncentracją, pewnością siebie, motywacją, kontrolą stresu, reagowaniem na emocje, sterowaniem głosem wewnętrznym, pozytywnym nastawieniem, analizowaniem błędów, przygotowaniem do startu i wieloma innymi aspektami sukcesu sportowego. STREAMBOOK to podręcznik, który zaskoczy swoją prostotą, nagle wszystko stanie się jasne, nagle rozwój stanie się możliwy w pełni. To pomoc w odkryciu i wykorzystaniu swoich możliwości w pełni. Nikt tego nie zrobi za ciebie.

#10 STREAMbook jest dla każdego zawodnika.

Bez względu na wiek, poziom zaawansowania i dyscyplinę sportu, STREAMBOOK jest dla ciebie. Przed tobą narzędzie dla prosów i amatorów, młodych i bardziej doświadczonych zawodników i każdego, kto rozpoczął i kontynuuje przygodę ze sportem. Każdy ma prawo wykorzystać swój potencjał sportowy i czuć się dumnym ze swoich osiągnięć. Pamiętaj, że te wypracowane umiejętności będziesz mógł wykorzystać potem również w obszarach pozasportowych.STREAMBOOK to nowy wymiar treningu mentalnego i rozwoju w sporcie. Opracowany przez psychologa sportu. Stworzony przez sportowca dla sportowców. 

Sport daje każdemu szansę. STREAMBOOK i trening mentalny odkrywa nowe możliwości. Jak zamierzasz je wykorzystać? 

O autorce: 

Joanna Budzis –  psycholog sportu, absolwentka University of Pittsburgh (USA) i Uniwersytetu SWPS, olimpijka i v-ce mistrzyni Europy w pływaniu, wielokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski. Zawodniczka amerykańskiej drużyny uniwersyteckiej PITT, I Dywizji Ligi NCAA i kapitan drużyny akademickiej. Założycielka STREAMLINE Leadership Academy, pierwszego w Polsce centrum psychoedukacji sportowców. Prelegentka konferencji TEDx oraz ogólnopolskich konferencji szkoleniowych dla trenerów. Autorka artykułów do czasopism popularnonaukowych i portali o tematyce sportowej. Współpracuje z kadrą narodową w pływaniu, sportowcami różnych dyscyplin, zawodnikami kadry olimpijskiej i paraolimpijskiej.